Bemærk: Kan ikke leveres før jul.
Forventes på lager: 25-11-2022
LANGELAND I FARVER er bogen der forsøger at kombinere sort-hvide billeder med moderne farvelægningsteknologi. På arkiver og museer ligger der tusindvis af sort-hvid billeder. I mange år var det sort-hvide billede det mest brugte når der blev fotograferet.
Det var både af tekniske og økonomiske årsager. Selvom fotografierne er sort-hvide så var der selvsagt farver i verden da de blev taget. I dag er det muligt gennem kunstig intelligens at farvelægge billeder og derved få en ide om hvad foto - grafen egentlig så igennem linsen.
I bogen findes 60 billeder fra Langeland. De er alle fundet i samlingerne på enten Langelands Museum eller de forskellige langelandske arkiver. Hver af billederne er blevet farvelagt ved hjælp af en computers kunstige intelligens.
Det er et forsøg på at kombinere moderne teknologi og sort-hvide billeder for at give os et indblik i hvordan livet på Langeland så ud. Det var, som alt andet, ikke kun sort og hvidt.
| Forlag | Langelands Museum |
| Forfatter | Jeppe Jøhn Hørsholm |
| Format | Hæftet |
| Sprog | Dansk |
| Udgivelsesdato | 25-11-2022 |
| Oplagsdato | 25-11-2022 |
| Originalsprog | Dansk |
| Indbinding | Hæftet |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788792619235 |