Forventes på lager: 13-12-2017
Alle kneb gælder, når magtbegærlige nationer søger nye våben. Hank Janson, The Chicago Chronicles fandenivoldske kriminalreporter, har været i mange vanskelige situationer i løbet af sin begivenhedsrige karriere, men aldrig før i en, hvor få sekunder skiller ham fra en uhyggelig kidnapning – hvor døden ventede ham. Forfulgt af to landes rivaliserende efterretningsfolk flygter Hank til en paradisø i det græske øhav – og tilbage til Chicago igen i selskab med verdens mest velskabte videnskabskvinde – den sexede Toni Clayton!
Hank Janson er pseudonym for den engelske forfatter Stephen Daniel Frances, der gav hovedpersonen i sin populære serie af hårdtslående thrillere samme navn. Den første roman om Hank Jansons eventyr i England og USA‘s kriminelle underverden udkom i 1946, og bøgernes storhedstid fortsatte op igennem 1950‘erne, hvor de blev oversat til adskillige sprog og solgt i millioner af eksemplarer.
Hank Janson er en hårdkogt reporter, der ikke er bleg for at dykke ned i storbyens dystre underverden, hvor nådesløse gangstere, kæphøje håndlangere og hurtige damer lever efter gadens love – og ofte lader livet for dem.
| Forlag | Lindhardt og Ringhof |
| Forfatter | Hank Janson |
| Type | Ebog |
| Format | epub |
| Sprog | Dansk |
| Udgivelsesdato | 13-12-2017 |
| Udgiver | Lindhardt og Ringhof |
| Oversætter | Carl Blechingberg |
| Sideantal | 120 Sider |
| Filtype | epub |
| Filversion | 3.0 |
| Filformat | Reflowable |
| Filstørrelse | 487 KB |
| Kopibeskyttelse | DigitalVandmaerkning |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788711687840 |