Livet I Skuret: Christiania i 80'erne (Ebog, pdf, Dansk) af Irma Clausen

Livet I Skuret: Christiania i 80'erne

(Ebog, pdf, Dansk)
Forfatter: Irma Clausen

Forlag: Irma Clausen
Kort beskrivelse
Livet i skuret er mine erindringer og nogle glimt af et begivenhedsrigt liv i Christiania i 80’erne, hvor jeg byggede og boede i skurvogn, arbejdede i børnehuset og lavet film om børnenes hverdag.
Samtidigt var jeg mor og gik på antropologisk institut, var med i en kvindegruppe på Christiania og rejste på feltarbejde til New Zealand hvor jeg også mødte Maoriprinsessen som jeg lavet dokumentarfilm sammen med om hendes folk og dette udviklede sig til kulturudveksling.

PRIS
105,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Livet i skuret – Christiania i 80’erne på dansk og på engelsk ”Christiania ten years after” This book is in two languages

Jeg er uddannet visuel antropolog og har fra 1982 - 2006 boet og arbejdet i Christiania og bl.a. lavet film ”Rødder på Christiania”. Jeg har rejst rundt med Christiania-foredrag i New Zealand, Australien, USA, Tyskland, Frankrig, Spanien og i Skandinavien, og alle steder har folk været meget interesseret i at høre, hvordan vi her på Christiania har klaret vores problemer omkring racisme, stofmisbrug, børn og unge, sociale netværk, økonomi, beboerdemokrati, feminisme, økologi og alt det praktiske. Mit håb med denne bog er at nå ud til verden og afmystificere nogle fordomme, og at de mange besøgende kan få et mere realistisk indtryk af Christiania.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Irma Clausen
Forfatter Irma Clausen
Type Ebog
Format pdf
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 05-06-2013
Oversætter Jette Arendrup
Fagredaktør Theodor Clausen
Sideantal 90 Sider
Filtype pdf
Filstørrelse 143731 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788799555116