Ny fysik/kemi 5. Magnetisme og menneskelig snilde: Arbejdshæfte (Bog, Hæftet, Dansk) af Poul Hanghøj

Ny fysik/kemi 5. Magnetisme og menneskelig snilde: Arbejdshæfte

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfattere: Poul Hanghøj, Poul Thomsen, Ejvind Flensted-Jensen

Forlag: Gyldendal

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Magnetisme og menneskelig snilde er det femte emnehæfte med tilhørende arbejdshæfte og lærervejledning i serien Ny fysik/kemi, som tilsammen dækker det stof, der ifølge de nye læseplaner skal gennemarbejdes i 7. - 9. klasse.

Ny fysik/kemi omfatter i alt 9 hæfter. De forskellige emner er valgt på en sådan måde, at de lægger op til anvendelse af forskellige undervisningsformer, som alle har det til fælles, at der lægges stor vægt på elevernes aktive medvirken gennem forskellige former for laboratorieaktiviteter.

Endvidere indeholder systemet indlæringsforstærkende aktiviteter som undervisningsprogrammer, tip trettenopgaver og tests.

Hæfterne udformes som selvstændige enheder, så der i stor udstrækning er valgfrihed med hensyn til undervisningsrækkefølgen.

Måske kunne nedenstående have interesse

Har du brug for en notesbog?

Se vores store udvalg af notesbøger i høj kvalitet. Vi har bl.a. notesbøger fra mærker som Moleskine og Paperblanks.

Se hele udvalget her

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Gyldendal
Forfattere Poul Hanghøj, Poul Thomsen, Ejvind Flensted-Jensen
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (23-08-2001)
Oplag 14. (23-07-2020)
Første udgivelsesår 1993
Serie Ny fysik/kemi
Omslagsgrafiker Martin Bassett
Omslagsillustrator Thorkild Jensen
Originalsprog Dansk
Sideantal 64
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 191mm, H: 261mm, D: 7mm, Vægt: 220g
ISBN-13 / EAN-13 9788700152885