Marie Krøyer på pindene: Æstetisk strik (Bog, Hardback, Dansk) af Ditte Larsen

Marie Krøyer på pindene: Æstetisk strik

(Bog, Hardback, Dansk)
Forfatter: Ditte Larsen

Nedsat pris! Marie Krøyer på pindene: Æstetisk strik


Forlag: Turbine

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Inspirationen til bogens modeller er hentet i kunstneren Marie Krøyers arbejde som maler og formgiver. Marie Krøyer ses oftest yndefuldt poserende, portrætteret af sin berømte mand. Men hun kunne også selv male og ikke kun det: Eftertiden har desuden anerkendt hende for både indretning og design.

Med sin enestående sans for farver og stilistiske detaljer har Ditte Larsen igen skabt en smuk bog, der med valg af inspirationskilder giver os indblik i Marie Tripcke Krøyer Alfvéns kunstneriske virke og omskiftelige liv.

Bogen indeholder opskrifter på strikket beklædning og tilbehør: sjaler og tørklæder til kvinder og mænd, tæpper, puder, veste, bluser, håndledsvarmere, kuverttasker og hjerter. Desuden mønstre til broderede puder.

Museumsinspektør Mette Bøgh Jensen på Skagens Kunstmuseer har skrevet bogens forord. Og netop på dette museum vises i 2023 en udstilling med Marie Krøyers værker. Udstillingen er lavet i samarbejde med Den Hirschsprungske Samling og vises efterfølgende i København. 


Ditte Larsen er kendt som grundlægger og tidligere mangeårig indehaver af den legendariske håndarbejdsbutik Sommerfuglen i København. Butikken startede som sommerbutik på Stevns, hvor Ditte Larsen er født og opvokset.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Turbine
Forfatter Ditte Larsen
Type Bog
Format Hardback
Sprog Dansk
Udgave 1. (20-10-2022)
Oplag 1. (20-10-2022)
Første udgivelsesår 2022
Originalsprog Dansk
Sideantal 162
Indbinding Hardback
Mål og vægt B: 208mm, H: 263mm, D: 18mm, Vægt: 771g
ISBN-13 / EAN-13 9788740687040