Men her skete jo intet. Møn besat og befriet 1940-45 (Ebog, epub, Dansk) af Allan Huglstad

Men her skete jo intet. Møn besat og befriet 1940-45

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Allan Huglstad

Forlag: SAGA Egmont

PRIS
76,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

"Men her skete jo intet...
Denne bemærkning har jeg hørt mange gange under min research. Denne bog skulle gerne bekræfte, at der virkelig skete noget. Ikke blot over for de, der oplevede krigen, men også over for efterkrigsgenerationen. Overalt i Danmark skete der noget. Selvom der var fredeligt på Møn og ingen sabotage, var der aktivitet over og under overfladen. Alene Møns geografiske placering resulterede i aktivitet fra luften og til søs. De illegale ruter, de tyske forsøg ved Klinten og den tyske flygtningetrafik er historiske begivenheder, som mange lokalhistoriske værker må undvære."
Allan Huglstad fortæller om en af de danske landsdele, der er blevet forbigået, da historikerne skrev om Danmark under anden verdenskrig. For selvom det kan være svært at se de enkelte områders betydning og rolle under besættelsen, så var der ingen afkrog af det danske land, der helt gik fri af besættelsesmagten eller modstandsbevægelsens aktiviteter.

Allan Huglstad (f. 1947) er dansk forfatter og officer. Han har blandt andet skrevet bøger om lokalhistorie og pædagogik. Han har undervist på Hærens Officersskole i logistik og humanitær folkeret og har blandt andet været udsendt som "Human Rights Officer" ved OSCE i Kosovo.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag SAGA Egmont
Forfatter Allan Huglstad
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 03-06-2020
Udgiver SAGA Egmont
Sideantal 245 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 2218 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788726317756