Mine 100 ting (Bog, Paperback, Engelsk) af Lucy Dillon

Mine 100 ting

(Bog, Paperback, Engelsk)
Forfatter: Lucy Dillon

Forlag: Forlaget Zara

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Gina er i starten af 30’erne, hun bor i det skønneste hus og har sit eget firma som byggeprojektleder. Julen nærmer sig, da hun opdager, at hendes mand Stuart har en affære. Stuart var der for hende, da hun havde allermest brug for det. Da hun fik brystkræft, støttede han hende hele vejen, tog med hende til alle samtaler, skrev ned, hvad lægerne sagde, og stillede de rigtige spørgsmål, men så snart behandlingen var ovre, og Gina så ud til at være rask, stod sandheden om deres forhold klart.

De var bare rigtig gode venner, intet andet. Gina flytter ind i en lille lejlighed og beslutter sig for at starte helt forfra.

Hun laver en liste over de 100 vigtigste ting, som hun vil beholde, resten bliver givet til genbrug.

Dette betyder dog, at Gina må se sin fortid i øjnene, og for at komme videre i livet må hun tilgive andre og ikke mindst sig selv.Vi møder Naomi, den uundværlige, trofaste og ærlige veninde, Buzz, en stakkels greyhound, et ægtepar, der hyrer Gina til at hjælpe med istandsættelsen af det hus, Gina altid har drømt om at bo i, Ginas mor, der ikke er den mest omgængelige person, samt den hundeglade Rachel.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Forlaget Zara
Forfatter Lucy Dillon
Type Bog
Format Paperback
Sprog Engelsk
Udgave 2. (01-03-2017)
Oplag 2. (01-03-2017)
Første udgivelsesår 2017
Originaltitel a hundred pieces of me
Originalsprog Dansk
Sideantal 450
Indbinding Paperback
Mål og vægt B: 137mm, H: 212mm, D: 34mm, Vægt: 449g
ISBN-13 / EAN-13 9788771162929