Carlsens Læseboost - Molly er min (Bog, Indbundet, Dansk) af Siri Spont

Carlsens Læseboost - Molly er min

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Siri Spont

Forlag: Carlsen

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Emma bor på landet sammen med sine forældre og storesøster Fanny. De har to heste, og Emma vil gerne bevise, at hun selv kan passe shetlandsponyen Molly, så det kan blive hendes hest. Men det er et stort ansvar, og Emma vil også gerne have tid til veninderne efter skole. Hvad skal Emma vælge? Friheden og veninderne eller sin elskede Molly?

Molly-serien handler om at bo på landet og have en hest, sådan rigtigt. For at passe en hest er hårdt arbejde, men også helt, helt … vidunderligt. Serien er rigt illustreret og fortalt med masser af varme.

Carlsens Læseboost er en serie af letlæste bøger til børn, som allerede har knækket læsekoden og nu er klar til at læse bøger med lidt mere tekst. Bøgerne er sat op, så de er overskuelige at læse og med masser af illustrationer. Sætningerne er korte, men stadig mere udfordrende end læsepædagogisk bearbejdede tekster.

I samme serie:

Molly er bedst!

Fra ca. 7 år.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Carlsen
Forfatter Siri Spont
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (15-10-2022)
Oplag 1. (15-10-2022)
Første udgivelsesår 2022
Serie Carlsens Læseboost: Molly
Originaltitel Molly är min!
Oversætter Randi Bjerre Høfring
Originalsprog Svensk
Sideantal 64
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 155mm, H: 219mm, D: 11mm, Vægt: 246g
ISBN-13 / EAN-13 9788727011998