Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 26-06-2020
Natteræd. Når dit mareridt er så levende at du ikke længere kan skelne drøm fra virkelighed.
John Kenn Mortensen har samlet sine mest ekstreme monstertegninger; tegninger, der handler om mareridtet, dets væsen og væsner. I ledtog med Peter Adolphsen har han komponeret en nattesymfoni, hvor en stakkels læser kan dvæle rædselsslagen i uhyggens nådesløse skær.
John Kenn Mortensen er international anerkendt monsterskaber og illustrator. Herudover har han skrevet blandt andre De utilpassede og Små onde svin. Om den sidste skrev Information: “megauhyggelig socialrealisme.“
Peter Adolphsen havde i 1996 sit gennembrud med Små historier; filosofiske og mystiske kortprosatekster der parrer det hverdagslige med det mystiske. Små historier 3 udkom i år og nu kan du også læse en spritny af slagsen i Natteræd.
| Forlag | Cobolt |
| Forfatter | John Kenn Mortensen |
| Type | Bog |
| Format | Indbundet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (26-06-2020) |
| Oplag | 1. (26-06-2020) |
| Første udgivelsesår | 2020 |
| Illustrator | John Kenn Mortensen |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 112 |
| Indbinding | Indbundet |
| Mål og vægt | B: 177mm, H: 246mm, D: 16mm, Vægt: 544g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788770858212 |