Øjne til Adam (Paperback, Dansk) af Marie Røgild

Øjne til Adam

(Paperback, Dansk)
Forfatter: Marie Røgild

Nedsat pris! Øjne til Adam


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

I en gammel fransk stenfæstning lever Marie og hendes kvinder i en stille symbiose, da Marie opsøges af sin lille Sorg. Adam venter på hende i Danmark, siger Sorgen og han mangler sine øjne. Marie skal skrive ham et par nye.
»Øjne til Adam« er en digtfortælling i syv dele fordelt over syv steder, der alle er berørt af en sorg og en sommer. Heriblandt er sorgen over en død farmor, et break-up og en svunden barndom. Det er et ømt og ærligt generationsportræt – og en bog, der rummer både poesi og prosa, fordi livet også rummer det hele – forelskelser og afskeder, kærlighed og modstand, sommer og den sorg, der også er en omsorg.
Marie Røgild (f. 2005) debuterede med digtsamlingen »Men jeg gør aldrig andet end at sanse«, der bl.a. fik disse ord med på vejen “det (er) usædvanligt at debutere så
tidligt. Og usædvanligt at gøre det så godt” i Bogmarkedet, hvor Marie Røgild blev sammenlignet med Henrik S. Holck på grund af hendes purunge, lysende talent.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Det aarhusianske forlag Herman & Frudit
Forfatter Marie Røgild
Format Paperback
Sprog Dansk
Udgave 1. (31-10-2025)
Oplag 1. (31-10-2025)
Første udgivelsesår 2025
Originalsprog Dansk
Indbinding Paperback
Mål og vægt B: 135mm, H: 200mm, D: 7mm, Vægt: 124g
ISBN-13 / EAN-13 9788793671645