Personen og det hellige (Bog, Hæftet, Dansk) af Simone Weil

Personen og det hellige

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Simone Weil

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

“Når ytringsfrihed reduceres til propagandafrihed, er de eneste dele af den menneskelig ånd, som fortjener at udtrykke sig, ikke frie til at gøre det.”


I essayet "Personen og det hellige" skriver den franske filosof, mystiker, lærer og aktivist Simone Weil sig ind i et område, hvor etik og retsfilosofi bliver uskelnelige. Med glødende intensitet og utrolig klarhed spørger hun, hvorfor den etiske handling aldrig kan reduceres til et spørgsmål om rettigheder, og hvordan begrebet om den juridiske person paradoksalt sætter grænser for retfærdigheden. På denne måde formulerer hun det store spørgsmål for enhver politisk praksis, der vil forstå sig selv som retfærdig.


Simone Weil levede fra 1909 til 1943, og hendes liv og skrifter minder os om, at politik må forstås som en praksis. Selv tog hun et års orlog som lærer for at arbejde på Renault-fabrikkerne, for bedre at kunne forstå, hvordan hårdt fysisk samlebåndsarbejde påvirker arbejdernes måde at tænke på. Det er dette kompromisløse politiske engagement der gør, at hendes skrifter måske er mere relevante i dag end nogensinde før.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Forlaget Aleatorik
Forfatter Simone Weil
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (01-10-2019)
Oplag 3. (09-06-2021)
Første udgivelsesår 2019
Originaltitel La personne et le sacré
Omslagsgrafiker Gustav Johannes Hoder
Oversætter Louise Bundgaard
Originalsprog Fransk
Sideantal 64
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 132mm, H: 190mm, D: 8mm, Vægt: 114g
ISBN-13 / EAN-13 9788797054925