Putin den Anden: Krigspræsidenten i Kreml (bog, indbundet, dansk) af Samuel Rachlin

Putin den Anden: Krigspræsidenten i Kreml

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Samuel Rachlin

Nedsat pris!


Forlag: Grønningen 1

Bemærk: Kan ikke garanteres før jul. Se dato på varen.

Forventes på lager: 06-10-2027

Levering: Kan forudbestilles (Forventes d. 06-10-2027)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Vladimir Putins skrækvision for en ny verdensorden med Rusland i centrum begyndte i år 2000, da den tidligere KGB-officer overtog magten som præsident, midt under den Anden Tjetjenienkrig. Ruslands nye stærke mand proklamerede, at han ville komme efter de tjetjenske terrorister, hvor end de var. Om de så sad på lokum, så ville han tvære dem ud. Resultatet: en ti år lang guerillakrig, der kostede 200.000 civile døde og efterlod et land totalt udbombet. Det var forspillet til tyve år med nådesløse militæroperationer i det gamle Sovjetunionens interessesfære, først i Tjetjenien, så Georgien, Krim, Østukraine og Syrien. Og nu hele Ukraine, Europas næststørste land. Tilbage står ruinerne og et skræmmende billede af en enehersker, der nærer sine vrangforestillinger om russisk storhed med løgne, krige og konflikter, uanset de menneskelige omkostninger.


I sin bog PUTIN DEN ANDEN giver Samuel Rachlin sit bud på, hvordan man skal forstå Vladimir Putins verdensbillede – og frygte det. Med sit dybe og personlige kendskab til Rusland, hvor han er født og opvokset og har virket som korrespondent i årtier, beskriver han Putins jerngreb om den russiske folkestemning, som han styrer med løgn og en blanding af brutalitet og vulgaritet. Rachlin analyserer også Putins magtfuldkommenhed, som fremstår afstumpet i Vesten, men tiltaler den herskende klasse i dele af verden, som ikke har udviklet sig efter demokratiske traditioner. Et skræmmende perspektiv, som leder tankerne hen på det politiske klima i 1930’erne. Tiden før Anden Verdenskrigs udbrud.


I sin første bog om den russiske præsident, bestselleren JEG, PUTIN, fortalte Samuel Rachlin om tilblivelsen af den største diktator i Rusland siden Stalin. I sin nye bog skildrer han krigspræsidenten, der har åbnet døren på klem til en dyster fremtid på randen til verdenskrig.

Samuel Rachlin har endnu en gang forfattet en bog om Vladimir Putin for at gøre os alle sammen klogere på krigspræsidenten i Kreml.
I Putin den Anden giver Rachlin et bud på, hvordan vi kan forstå Putins verdensbillede, og hvordan han ved hjælp af løgne, vulgaritet og brutalitet kan holde et helt land med et indbyggertal på over 140 mio. i et jerngreb. Putins eneherskerstil og magtfuldkommenhed kan for Vesten fremstå som afstumpet, mens den herskende klasse i lande, hvor demokrati bare er et ord og ikke noget, der efterleves i særlig grad, finder det tiltalende.
Putin har i de seneste årtier stået i spidsen for flere militæroperationer i lande som Tjetjenien, Syrien, Georgien og Ukraine - herunder annekteringen af Krim tilbage i 2014. Det er militæroperationer, der har kostet flere hundredtusinde civile livet, har haft uoverskuelige menneskelig omkostninger og efterladt både områder og lande udbombet.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Grønningen 1
Forfatter Samuel Rachlin
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (06-10-2027)
Oplag 1. (06-10-2027)
Første udgivelsesår 2024
Originalsprog Dansk
Sideantal 256
Indbinding Indbundet
ISBN-13 / EAN-13 9788773391532