Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 04-01-2011
Bogen går tæt på mennesker og miljøer i nutidens Chile. Den indeholder en række interviews, som viser, hvordan det chilenske samfund er i dag. Hvad optager chilenere? Hvordan er det at være ung i Chile?
Ud over interviews med almindelige chilenere indeholder bogen et interview med Michelle Bachelet, den nyligt afgåede præsident, og med Ariel Mateluna, som spillede Machuca i filmen af samme navn.
Der er nyere tekstuddrag af kendte forfattere som Isabel Allende, Antonio Skármeta og Roberto Bolaño samt mere klassiske tekster af Pablo Neruda og Víctor Jara.
Der er stor variation i tekster, billeder og opgaver, så bogen vil kunne bruges i både 2. og 3. g i ungdomsuddannelserne og tilsvarende niveauer.
Se vores store udvalg af notesbøger i høj kvalitet. Vi har bl.a. notesbøger fra mærker som Moleskine og Paperblanks.
| Forlag | Systime |
| Forfattere | Christina Berg Jakobsen, Jette Sindbjerg Martinsen |
| Type | Bog |
| Format | Hæftet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (04-01-2011) |
| Oplag | 4. (30-08-2022) |
| Første udgivelsesår | 2010 |
| Serie | Retratos |
| Omslagsgrafiker | Kristin Wiborg |
| Illustrator | Kristin Wiborg |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 143 |
| Indbinding | Hæftet |
| Mål og vægt | B: 172mm, H: 246mm, D: 11mm, Vægt: 365g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788702086508 |