Seriemordere - findes de i Danmark? (Podcast, zip_mp3, Dansk) af Janne Aagaard

Seriemordere - findes de i Danmark?

(Podcast, zip_mp3, Dansk)
Forfatter: Janne Aagaard

Forlag: Saga Talks

Forventes på lager: 15-12-2025

PRIS
47,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail) (kan downloades efter udgivelsen d. 15-12-2025)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Vært Janne Aagaard og sidekick, forfatter og krimireporter Knirke Egede, taler om seriemordere – en hyppigt omtalt type, lige så ofte omtalt som svær at finde i virkeligheden. Men vi har dem skam, serieforbryderne. Vi ser på tre af Danmarks mest omtalte serieforbrydere i nyere tid, nemlig Amagermanden, Connie-morderen og så selvfølgelig sygeplejersken fra Nykøbing Sjælland.

Forbrydelse og Straf

Den farlige krimi-virus har Janne Aagaard arbejdet med i længere tid, om særligt fanger i danske og svenske fængsler. Janne har beskæftiget sig med kriminologi, forbrydelse og straf først som krimireporter på Ekstra Bladet, senere som underviser på Politiskolen, redaktør ved Rigspolitiet og kommunikationschef hos Fyns Politi.

I podcastserien ’Forbrydelse og straf’ sætter Janne fokus på hvad kriminalitet egentligt er.

Janne Aagaard (f. 1972) er journalist og forfatter. Hun har blandt andet skrevet over 100 afsnit af Danmarks mest lyttede true crime-podcast Mord i Nord, og 3 sæsoner af serien Mord Down Under. Janne har taget sin master i journalistik og kriminologi på University of Queensland, og i dag bor og arbejder hun i Lissabon.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Saga Talks
Forfatter Janne Aagaard
Type Podcast
Format zip_mp3
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 15-12-2025
Udgiver Saga Talks
Serie Forbrydelse og Straf
Serienummer 9
Filtype zip_mp3
Filstørrelse 30502 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788727319148