Stilistisk praksis: Unge og sprog i den senmoderne storby (Bog, Hæftet, Dansk) af Pia Quist

Stilistisk praksis: Unge og sprog i den senmoderne storby

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Pia Quist

Nedsat pris! Stilistisk praksis: Unge og sprog i den senmoderne storby


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Hvordan forvalter københavnske unge social og etnisk heterogenitet? Hvordan skaber de som deltagere i praksisfællesskaber orden og mening i den sproglige forskellighed og gør den til en betydningsressource i sociale og stilistiske praksisser? 

Disse og andre spørgsmål søger Stilistisk Praksis at give svar på i kraft af resultaterne fra en etnografisk og sproglig undersøgelse foretaget blandt unge på Nørrebro.

Bogen undersøger, hvordan identitetsprocessen ser ud for eleverne på en multietnisk skole i en tid præget af traditionsopbrud, omskiftelige fremtidsperspektiver og øget fysisk og social mobilitet. Der fokuseres på det, der kendetegner den komplekse og sammensatte sproglige virkelighed, eleverne befinder sig i. Forfatteren behandler således en lang række sammenhængende sociolingvistiske temaer, fx sociolingvistik i senmoderniteten, praksisfællesskaber, identiteter og spørgsmålet om stil og stilistiske praksisser.  

Pia Quist, ph.d., adjunkt ved Nordisk Forskningsinstitut, Afd. for Dialektforskning, Københavns Universitet.

Måske kunne nedenstående have interesse

Har du brug for en notesbog?

Se vores store udvalg af notesbøger i høj kvalitet. Vi har bl.a. notesbøger fra mærker som Moleskine og Paperblanks.

Se hele udvalget her

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Museum Tusculanums Forlag
Forfatter Pia Quist
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (30-11-2012)
Oplag 1. (30-11-2012)
Første udgivelsesår 2012
Originalsprog Dansk
Sideantal 400
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 173mm, H: 231mm, D: 25mm, Vægt: 805g
ISBN-13 / EAN-13 9788763525916