Studium generale: En bog om væren og viden (Bog, Hæftet, Dansk) af Lars Albinus

Studium generale: En bog om væren og viden (Bog, Hæftet, Dansk)

Af: Lars Albinus


Nedsat pris! Studium generale: En bog om væren og viden

Forlag: Klim

  • Type: Bog
  • Format: Hæftet
  • Sprog: Dansk Sprog: Dansk
  • ISBN-13: 9788771291650
  • Udgave: 1. (16-08-2012)
  • Oplag: 2. (30-01-2018)
  • Første udgivelsesår: 2012
  • Omslagsgrafiker: Joyce Grosswiler
  • Originalsprog: Dansk
  • Sideantal: 341
  • Indbinding: Hæftet
  • Mål og vægt: B: 158mm, H: 226mm, D: 27mm, Vægt: 639g

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Alle Kategorier som dette produkt er en del af

Beskrivelse

Mennesket er blevet klogere på verden. Ingen tvivl om det. Men hvor gode er vi til at forstå vores egen viden?
Bogen 'Studium Generale' præsenterer videnskab som et differentieret begreb ud fra den tese, at der ikke gives et færdigt sæt af kriterier for viden. Vi kan ikke hævde, at vi kender virkeligheden som sådan. Vores viden gælder snarere aspekter af virkeligheden, og aspekter ses fra bestemte synsvinkler. Viden afhænger af vores væren i verden og vores relationer til hinanden.
Fokus i bogen er spørgsmålet om viden, dels i forhold til vidensinstitutionernes historie fra det antikke akademi til det moderne universitet, dels i forhold til mere filosofiske overvejelser over de menneskelige erkendelsesvilkår som sådan.
Bogen er skrevet som grundbog i Studium Generale ved de kulturvidenskabelige fag, men kan også bruges som en indføring i humanistisk videnskabsteori og desuden læses som en generel introduktion til den idéhistorie, universitetet indgår i.

Læsernes anmeldelser (0)