Surmulen (Ebog, epub, Dansk) af Søren Jessen

Surmulen

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Søren Jessen

Forlag: Mallebuh
Kort beskrivelse
En meget sur surmule kommer en dag til Smørhullet. Det er ikke så godt, for surmuler er farlige. Og hvor er Nøffe blevet af? Ingen kan finde ham. Har surmulen ædt ham?

PRIS
14,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

En heksering er en ring af svampe, der af og til vokser frem i græsset. I den her historie kan du høre om hvad der skete en dag Nøffe tog på skovtur uden at se sig for.

NB: Denne historie om Surmulen findes også som en af ni historier i bogen "Den store månefest".

Uddrag: Foran det blå hus står Raff og sparker en bold op mod muren. Pludselig hører han en lyd og vender sig om. “Hjæælp!” skriger han og skynder sig indenfor, og den eneste lyd, man hører, er lyden af en dør, der hurtigt bliver låst. “Moar, faar,” råber han. “Skynd jer og kom! Der går en surmule rundt udenfor!” Far Raffeberg og mor Raffeberg kommer ned ad trapperne i en fart. “Hvad er det, du siger?” spørger far Raffeberg. Han håber nok, han hørte forkert, men så kigger han ud af vinduet og ser, at det er rigtigt nok. En meget sur surmule er på vej forbi deres hus. Dens mund vender nedad, den har en dyb rynke i panden, og dens øjne skyder små lyn, der godt kan starte en skovbrand – hvis det ikke har regnet i lang tid, og skovbunden er tør.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Mallebuh
Forfatter Søren Jessen
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgave 1. ebogsudgave
Udgivelsesdato 09-05-2011
Serie Historie fra Smørhullet
Serienummer 2
Sideantal 11 Sider
Filtype epub
Filversion 2.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 2771 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788799440160