Forventes på lager: 30-08-2021
Om de finder på at holde cirkus eller udtænker sjove julegaver: Det går over stok og sten for Svend Erik og hans tre venner Tykke, Georg og Kjeld – fire spilopmagere, der slet ikke kan lade være at lave sjov. SVEND ERIKS CIRKUS er ni sjove historier om drengeliv, dengang bedstefar var dreng.
Vilde historier, eventyr og drengestreger: Sådan var bedstefars barndom helt sikkert, og sådan er Svend Erik-bøgerne, der udkom mellem 1934 og 1942 – en serie børnebøger om drengene Svend-Erik og hans tre venner Kjeld, Georg og Tykke og deres forunderlige verden.
Bøgerne kan læses uafhængigt af hinanden.
Sigurd Togeby (1909-1970) var drengebogs- og romanforfatter.Togeby var også redaktør for ugebladet Hjemmet i forlagskoncernen Gutenberghus Bladene, der senere blev til Egmont. Foruden romaner og SVEND ERIK-BØGERNE skrev han skrev manuskript til tegneserierne FYRTAARNET OG BIVOGNEN samt HELGE HALLS NULLERTEN – og sidst i 60'erne skrev han også nogle få manuskripter til Anders And & Co.
| Forlag | SAGA Egmont |
| Forfatter | Sigurd Togeby |
| Type | Ebog |
| Format | epub |
| Sprog | Dansk |
| Udgivelsesdato | 30-08-2021 |
| Udgiver | SAGA Egmont |
| Serie | Svend Erik-bøgerne |
| Serienummer | 3 |
| Sideantal | 78 Sider |
| Filtype | epub |
| Filversion | 3.0 |
| Filformat | Reflowable |
| Filstørrelse | 490 KB |
| Kopibeskyttelse | DigitalVandmaerkning |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788711701775 |