Sygeliggørelse af kvinder (Ebog, epub, Dansk) af Birgit Petersson

Sygeliggørelse af kvinder

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Birgit Petersson

PRIS
67,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

"Der er kvinder, der oftest henvender sig til lægen og i større omfang end mænd lader sig behandle – kontrollere – ofte ikke for egentlig sygdomme, men for "ukarakteristiske" symptomer, som det kaldes. Ligesom det oftest er kvinder, der deltager i forebyggende undersøgelser med sygeliggørelse og overbehandling til følge i en række tilfælde."
Læge og lektor i medicinsk kvindeforskning Birgit Petersson stiller spørgsmålstegn ved den moderne tilgang til sygdom og sundhed. Skal alt undersøges og forebygges, uden at der er noget tegn på, at et problem kan komme til at opstå? Og hvad gør det ved folkesundheden, at man har så stort fokus på at kontrollere, om folk er syge?
Birgit Petersson er speciallæge i psykiatri og lektor i medicinsk kvindeforskning ved Institut for Folkesundhed på Københavns Universitet. Hun har i en mange år besvaret spørgsmål om kvinders sundhed i ALT for damerne og har desuden udgivet en lang række bøger om emnet.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Birgit Petersson
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 31-07-2017
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Sideantal 119 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 3074 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788711796405