Forventes på lager: 19-09-2018
Hvad dækker ordet postmodernisme over? Hvad er status på filosofien i 1980‘erne? Hvordan kan filosofi og kunst hjælpe med at beskrive samtidsånden og samfundets tilstand?
Med udgangspunkt i blandt andre Adorno og Wittgenstein forsøger Hans-Jørgen Schanz i fire essays at besvare disse spørgsmål. Bogen kaster et spændende lys på kunst, æstetik, samfund, rationalitet og postmodernisme i det 20. århundrede, der også er relevante på denne side af årtusindskiftet.
Hans-Jørgen Schanz (f. 1948) er en dansk forfatter og professor i idehistorie. Han har udgivet en lang række bøger om filosofi og idehistorie samt kapitalisme og marxisme. Hans-Jørgen Schanz tidligere forfatterskab bærer præg af hans stærke marxistiske holdninger, som han senere bevægede sig væk fra for i stedet at flytte sit forskningsmæssige fokus til relationen mellem modernitet og metafysik.
| Forlag | Lindhardt og Ringhof |
| Forfatter | Hans-Jørgen Schanz |
| Type | Ebog |
| Format | epub |
| Sprog | Dansk |
| Udgivelsesdato | 19-09-2018 |
| Udgiver | Lindhardt og Ringhof |
| Sideantal | 120 Sider |
| Filtype | epub |
| Filversion | 3.0 |
| Filformat | Reflowable |
| Filstørrelse | 819 KB |
| Kopibeskyttelse | DigitalVandmaerkning |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788726029772 |