Teologi og bioetik: den protestantisk-teologiske vurdering af bioteknologien i Norden... (Bog, Dansk) af Kees van Kooten Niekerk

Teologi og bioetik: den protestantisk-teologiske vurdering af bioteknologien i Norden 1972-1991

(Bog, Dansk)

Nedsat pris!


Bemærk: Kan ikke leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Bogen præsenterer den etiske vurdering af bioteknologien inden for den protestantiske teologi i Norge, Sverige, Finland og Danmark. Den giver en historisk oversigt, gør rede for diskussionens grundlag, og beskriver teologernes holdning til kunstig befrugtning, genteknologiens anvendelse på mennesker, forskning på embryoner og bioteknologiens anvendelse på det ikke-menneskelige liv.
"Teologi og bioetik er en værdifuld opslagsbog - både på begrebs- og forståelsesniveauet. Det lykkes Niekerk at fastholde balancen mellem en klar kristen bekendelse, en humanistisk tænkning og en lægevidenskabelig troværdighed."
Grethe Rostbøll i Morgenavisen Jyllands-Posten

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Aarhus Universitetsforlag
Forfatter Kees van Kooten Niekerk
Type Bog
Sprog Dansk
Udgave 1. (03-01-0001)
Oplag 1. (01-01-1994)
Første udgivelsesår 1994
Serie Skrifter fra Center for Bioetik ved Aarhus Universitet
Sideantal 175
ISBN-13 / EAN-13 9788772884882