The House in the Cerulean Sea: an uplifting, heart-warming cosy fantasy about found f... (Bog, Paperback / softback, Engelsk)

The House in the Cerulean Sea: an uplifting, heart-warming cosy fantasy about found family

(Bog, Paperback / softback, Engelsk)
Forfatter: TJ Klune

Forlag: Pan Macmillan
Serie: Cerulean Chronicles (1)

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Linus Baker is sent to assess a magical orphanage, filled with dangerous children. They could bring about the end of everything – or be the family he’d always wanted. A beautiful, cosy fantasy tale with a slow-burn romance at its heart.

Læsernes anmeldelser (1)

Thomas Tanggaard
09-09-2024

40-årige Linus Baker er en mand præget af rutiner og dræbende forudsigelighed. Dagen henslæbes ved et anonymt skrivebord i Department in Charge of Magical Youth, hvor han løbende evaluerer selskabets børnehjem, mens aftenerne spenderes i hans lille hjem med en skive snurrende på pladespilleren og en temperamentsfuld kat i skødet.

Bakers rammesatte liv vendes op og ned, da han bliver indkaldt til et uventet møde med Extremely Upper Management, der beder ham om at tage ud til et af institutionens fjerntliggende børnehjem, hvor nogle af landets farligste børn “opbevares” under ledelse af den charmerende forstander, Arthur Parnassus. Her skal han, hen over en måned, evaluere stedets børn og institutionens leder med henblik på at fastslå, om stedet skal forblive åbent.

The House in the Cerulean Sea er en vanvittig hjertevarm og hyggelig roman uden nogen synderlig spændingskurve. Linus, der starter ud som en regelrytter og regulær stivstikker, forvandles langsomt til en kærlig og forstående mand med et reelt kald – at lære børnene og deres særlige sider bedre at kende og støtte stedets forstander i opdragelsen af bl.a. drengen Lucy (antikrist), Chauncey, en levende udgave af Jell-O, der brændende ønsker sig at blive piccolo og Theodore, en af verdens sidste wyverns (drager), der samler på knapper.

Marsyas-øen og den nærvedliggende landsby med pastelfarvede bygninger er rasende godt beskrevet og danner rammen om en af de hyggeligste og mest feel-good romaner, jeg længe har læst. At den også tør berøre casual queer-emner, ikke mindst det spirende kærlighedsforhold mellem Linus og Arthur, giver den lige et par ekstra facetter. The House in the Cerulean Sea er en magisk kærlighedshistorie om at finde hjem og samtidig finde sin familie et af de mest uventede steder.

Jeg kan forstå, at TJ Klune har en toer klar i løbet af efteråret 2024, og den har jeg forlængst tilføjet til min liste over casual must reads.

Alle detaljer

Forlag Pan Macmillan
Forfatter TJ Klune
Verificeret serie Cerulean Chronicles (1)
Type Bog
Format Paperback / softback
Sprog Engelsk
Udgivelsesdato 16-09-2021
Første udgivelsesår 2021
Serie Cerulean Chronicles
Originalsprog United Kingdom
Sideantal 400
Indbinding Paperback / softback
Forlag Pan Macmillan
Sideoplysninger 400 pages
Mål 131 x 198 x 28
ISBN-13 / EAN-13 9781529087949