Tomme for tomme. Danmark under den anden verdenskrig (Ebog, epub, Dansk) af Børge Outze

Tomme for tomme. Danmark under den anden verdenskrig

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Børge Outze

PRIS
38,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

"Kong Haakon boede stadig på en gård uden for Otta – skibsreder Thomas Olsens ‘Sandbu‘ i Vågå. Sent den aften gjorde han et nyt forsøg på at komme forbi de tyske faldskærmsjægere, men måtte vende om. Kampene var endnu ikke forbi."
Børge Outze fortæller, hvad der skete dag for dag i Skandinavien i de første fire uger efter den 9. april 1940, hvor Danmark uden modstand lod sig besætte, og tyskerne opdagede, at nordmændene ikke havde tænkt sig at overgive sig uden kamp, og at Sverige agtede at bevare sin neutralitet for enhver pris.

Børge Outze (1912-1980) var en af de mest indflydelsesrige personer for den danske avispresse under og efter 2. verdenskrig. Som journalist, debattør og modstandsmand stiftede han under besættelsen den illegale modstandsavis, der senere skulle blive til Dagbladet Information. Outze udviste allerede som militærnægter i sin ungdom den oprørske natur, der også var karakteristisk for hans journalistiske arbejde. Indtil sin død virkede han i 35 år som redaktør for Information, hvor én mission gennemsyrede hans arbejde - altid at være kritisk overfor magthaverne.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Børge Outze
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 26-09-2019
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Sideantal 34 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 27355 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788726211283