Utyske no. 5: Et døgn på heden (Bog, Paperback, Dansk) af Gorm Rasmussen

Utyske no. 5: Et døgn på heden

(Bog, Paperback, Dansk)
Forfatter: Gorm Rasmussen



Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Det er ikke til at se det, hvis man ikke lige ved det, men indledningen til Gorm Rasmussens operalibretto, Et døgn på heden, der udgør første del af det 5. bind i den originale serie Utyske, er i dialog med store dele af dansk litteratur og kulturhistorie. Der er noget tidlig Rifbjerg over 1. scene (romanen Arkivet) på Det Kgl. Bibliotek, landets officielle videns opsamlingssted.
Historien fortæller siden om et døgn i den lange Jyllandsrejse folkemindeforskeren Evald Tang Kristensen foretog i 1895 sammen med fotografen Peter Olsen (bror til Jens Olsen med Verdensuret) hvor de måske / måske ikke mødte den “kloge kvinde” Maren Haaning. 
Operaen har endnu ingen musik, men mon ikke læseren selv har en i hovedet, der kan bruges. 2. del af bogen er en synopsis eller handlingsbeskrivelse for den kommende opera, i sidste afsnit oversat til tysk af Heinz Kulas. 

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Det Poetiske Bureaus Forlag
Forfatter Gorm Rasmussen
Type Bog
Format Paperback
Sprog Dansk
Udgave 1. (01-11-2017)
Oplag 1. (22-05-2021)
Første udgivelsesår 2021
Serie Utyske
Originalsprog Dansk
Sideantal 132
Indbinding Paperback
Mål og vægt B: 127mm, H: 177mm, D: 10mm
ISBN-13 / EAN-13 9788793653023