Verdenslitteratur (bind 3) (Ebog, epub, Dansk) af Hans Mølbjerg

Verdenslitteratur (bind 3)

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Hans Mølbjerg

PRIS
76,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Tredje bind af Hans Mølbjergs serie om verdenslitteraturen bringer blandt andet tekstuddrag fra de tyske romantiske digtere Ludwig Tieck og Novalis, de russiske postromantiske digtere Alexander Pusjkin og Mikhail Lermontov, de franske romanforfattere Honoré de Balzac og Gustave Flaubert samt irske James Joyces banebrydende roman "Ulysses".

Hans Mølbjergs tre bind om verdenslitteraturen består af nogle af de vigtigste tekster fra den periode, de hver især dækker. Oprindeligt er værket udarbejdet til brug i undervisning, men det kan læses af enhver, der ønsker et overblik over litteraturens forskellige perioder med konkrete teksteksempler. Hver tekst er forsynet med en kort introduktion af Hans Mølbjerg. De tre bind dækker over:

Oldtidens jødiske og græsk-romerske litteratur

Fra middelalderen til det attende århundrede

Fra romantik til modernisme

Den danske forfatter, digter og litteraturkritiker Hans Mølbjerg (1915-2004) voksede op på en gård i Vendsyssel. Opvæksten spiller en stor rolle i Hans Mølbjergs poesi og romaner. Universitetsstudierne i Paris og Danmark blev starten på en lang, spændende karriere som litteratur- og kunstkritiker. Hans Mølbjerg har blandt andet beskæftiget sig med Denis Diderot, Jean Jacques Rousseau, dansk lyrik og europæisk kultur- og idehistorie.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Hans Mølbjerg
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 01-05-2018
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Sideantal 240 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 749 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788711748039