Alex og jeg i skyggen af Jerntæppet (Ebog, epub, Dansk) af Lili Brindas Nørr

Alex og jeg i skyggen af Jerntæppet

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Lili Brindas Nørr

Kort beskrivelse
<I>Alex talte med Andy i et hjørne. En udveksling fandt sted, og jeg bemærkede, at penge skiftede hænder. ”Kun russere kan slippe af sted med at tage steroider,” hørte jeg Kalman sige. ”Jeg ville ikke risikere at blive impotent for en medalje,” tilføjede han i et lavere stemmeleje. Fra den anden side af værelset smilede Alex, mens han kom hen imod mig. Han var høj og selvsikker, majestætisk i sin statur. Han valgte mig, og jeg valgte ham – uden tvivl fra første øjeblik vi fik øje på hinanden. De intense, overvældende følelser af ung kærlighed og begær smeltede os ind i hinanden, og vi var blevet et.</I> Alex og jeg i skyggen af Jerntæppet er baseret på en sand og tragisk kærlighedshistorie hos et ungt par, der i 1988 flygter fra Ceausescu-regimet i Rumænien. En roman om destruktive politiske kræfter, om liv og død, og ikke mindst om styrken og viljen til at overleve. <b>Om forfatteren</b> Lili Brindas Nørr (f. 1969) er lektor i engelsk og samfundsfag. Hun er født og opvokset i Oradea i Rumænien under Den Kolde Krig, men bor nu i København. Hun romandebuterer med Alex og jeg i skyggen af Jerntæppet, der tager udgangspunkt i virkelige hændelser.

PRIS
53,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Alex talte med Andy i et hjørne. En udveksling fandt sted, og jeg bemærkede, at penge skiftede hænder. ”Kun russere kan slippe af sted med at tage steroider,” hørte jeg Kalman sige. ”Jeg ville ikke risikere at blive impotent for en medalje,” tilføjede han i et lavere stemmeleje. Fra den anden side af værelset smilede Alex, mens han kom hen imod mig. Han var høj og selvsikker, majestætisk i sin statur. Han valgte mig, og jeg valgte ham – uden tvivl fra første øjeblik vi fik øje på hinanden. De intense, overvældende følelser af ung kærlighed og begær smeltede os ind i hinanden, og vi var blevet et.

Alex og jeg i skyggen af Jerntæppet er baseret på en sand og tragisk kærlighedshistorie hos et ungt par, der i 1988 flygter fra Ceausescu-regimet i Rumænien. En roman om destruktive politiske kræfter, om liv og død, og ikke mindst om styrken og viljen til at overleve.

Om forfatteren Lili Brindas Nørr (f. 1969) er lektor i engelsk og samfundsfag. Hun er født og opvokset i Oradea i Rumænien under Den Kolde Krig, men bor nu i København.

Hun romandebuterer med Alex og jeg i skyggen af Jerntæppet, der tager udgangspunkt i virkelige hændelser.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Forfatterskabet.dk
Forfatter Lili Brindas Nørr
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 03-07-2021
Sideantal 116 Sider
Filtype epub
Filversion 2.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 1431 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788794159555