Besat og befriet: Aarhus 1940-1945 (Bog, Indbundet, Dansk) af Søren Tange Rasmussen

Besat og befriet: Aarhus 1940-1945

(Bog, Indbundet, Dansk)

Nedsat pris! Besat og befriet: Aarhus 1940-1945


Forlag: Gads Forlag

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Kommunistiske sabotører, nidkære politibetjente, faldskærmsagenter, Gestapofolk og nazistiske terrorister. Sammen med almindelige aarhusianere udgør de persongalleriet i den dramatiske fortælling om besættelsen og befrielsen i Danmarks næststørste by. 


Besat og befriet. Aarhus 1940-1945 fortæller, hvordan den fredelige besættelse den 9. april 1940 gradvist blev afløst af usikkerhed, vold og terror. Det er historien om, hvordan aarhusianerne oplevede besættelsen og de traumatiske begivenheder, som i begyndelsen af 1945 kulminerede med en voldelig duel mellem modstandsbevægelsen og nazistiske terrorister. 


Da jubelen endelig kunne bryde ud i maj 1945, havde modstandsfolk længe planlagt freden og retsopgøret efter krigen. Alligevel kastede krigen meget lange skygger og har i årtier præget utallige familier. 


På baggrund af omfattende studier i danske, britiske og tyske arkiver samt Besættelsesmuseets samling af erindringer præsenterer forfatteren hidtil oversete sider af besættelsestidens Aarhus. 


Søren Tange Rasmussen (f. 1977) er cand.mag. og museumsinspektør på Besættelsesmuseet og i Den Gamle By. Sammen med Jens Kaiser har han udgivet Den aarhusianske massemorder (2011), og han har bidraget til antologien På Førerens ordre – Hitlers mænd i Danmark 1933-1945 (2024).

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Gads Forlag
Forfatter Søren Tange Rasmussen
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (23-09-2025)
Oplag 1. (23-09-2025)
Første udgivelsesår 2025
Originalsprog Dansk
Sideantal 384
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 207mm, H: 252mm, D: 35mm, Vægt: 1419g
ISBN-13 / EAN-13 9788712800637