Brudflader: Veje og vildveje i europæisk modernitet (Bog, Indbundet, Dansk) af Peer E. Sørensen

Brudflader: Veje og vildveje i europæisk modernitet

(Bog, Indbundet, Dansk)
Forfatter: Peer E. Sørensen

Nedsat pris! Brudflader: Veje og vildveje i europæisk modernitet


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Den europæiske modernitet er en heksekedel af modsatrettede tendenser. Fremskridtstro og drømme om fornyelse går hånd i hånd med krig, had og eksilerfaringer. Forventninger om dybtgående forandring blomstrer side om side med sejlivede traditionalistiske tankesæt, undertrykkelse og misogyni. Moderniteten er modsætningsrig, og modstanden mod det moderne har mange ansigter.


I Brudflader forfølger professor emeritus Peer E. Sørensen de stadige sammenstød af modsatrettede ideer ind i det 20. århundredes Europa i perioden omkring de to store krige, der ændrede den europæiske virkelighed fundamentalt. I essays om forfattere, billedkunstnere, fotografer og komponister som Thomas Mann, Ingeborg Bachmann, Max Ernst, Anselm Kiefer, Lee Miller og Arnold Schönberg undersøger han den mangfoldighed af stærke udtryk i litteratur, kunst og musik, som udsprang af modernitetens konfliktfyldte opbrud. 


Brudflader er en bog om kulturens skrøbelighed, om naboskabet mellem civilisation og kaos og om de rystelser, der brød de gamle vaner op.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Aarhus Universitetsforlag
Forfatter Peer E. Sørensen
Type Bog
Format Indbundet
Sprog Dansk
Udgave 1. (22-11-2024)
Oplag 1. (22-11-2024)
Første udgivelsesår 2024
Originalsprog Dansk
Sideantal 492
Indbinding Indbundet
Mål og vægt B: 177mm, H: 247mm, D: 41mm, Vægt: 1420g
ISBN-13 / EAN-13 9788775971886