Forventes på lager: 12-03-2014
Tredje bog i serien med tidligere amishpige, nu politichef, Kate Burkholder som hovedperson.
Linda Castillo har med god grund fundet sit danske publikum. Hun er en krimiforfatter på niveau med Karin Slaughter – og hun får konstant flere læsere.
Første bog i serien er Tvunget til tavshed og anden bog er Bøn om tavshed.
Slabaugh-familien er gode Amish-bønner, ydmyge og hårdtarbejdende og med fire børn og en stor familie. Da forældrene og onklen findes omkommet i deres lade, ser det ud til at være en tragisk ulykke; methangas forgiftning fra gylletanken forårsaget af dårlig udluftning. Men under det obligatoriske obduktion opdager retsmedicineren at et af ofrene er blevet såret i hovedet før døden indtraf, så noget tyder på, at noget er galt. Men hvem kunne være interesserede i at gøre Slabaugh-børnene forældreløse? Og er dette mord på en eller anden måde forbundet med en række chokerende had-forbrydelser mod Amishfolk, som har fundet sted for nylig?
Kate Burkholder, som selv er opvokset som amish, er fast besluttet på at lade retfærdigheden ske fyldest og få fat i morderen. Eftersom den anden række forbrydelser bærer præg af at være had-forbrydelser, sender staten en efterforsker fra statspolitiet; John Tomasetti, som Kate har et langt og kompliceret forhold til. Sammen søger de en forbindelse mellem de kriminelle handlinger – og afdækker en mørk hemmelighed under det idylliske amishsamfunds overflade.
| Forlag | JP/Politikens Forlag |
| Forfatter | Linda Castillo |
| Verificeret serie | Amishkrimi med Kate Burkholder |
| Type | Ebog |
| Format | epub |
| Sprog | Dansk |
| Udgivelsesdato | 12-03-2014 |
| Udgiver | Hr. Ferdinand |
| Serie | Amishkrimi med Kate Burkholder |
| Serienummer | 3 |
| Oversætter | Henrik Enemark |
| Sideantal | 354 Sider |
| Filtype | epub |
| Filversion | 2.0 |
| Filformat | Reflowable |
| Filstørrelse | 679 KB |
| Kopibeskyttelse | DigitalVandmaerkning |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788793166066 |