Dagdriverbanden (Bog, Indbundet, Dansk) af John Steinbeck

Dagdriverbanden (Bog, Indbundet, Dansk)

Af: John Steinbeck


Nedsat pris! Dagdriverbanden
  • Forlag: Sohn
  • Type: Bog
  • Format: Indbundet
  • Sprog: Dansk Sprog: Dansk
  • ISBN-13: 9788791959967

Bemærk: Kan leveres før jul

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder
  • Returret frem til d. 31.1.2024

Alle Kategorier som dette produkt er en del af

  = Emner / kategorier
  = Sektioner / guides
  = Specialsider
  = Kampagner

Beskrivelse

JOHN STEINBECK - MODTAGER AF NOBELS LITTERATURPRIS I 1962

Dagdriverbanden er John Steinbecks gennembrudsroman fra 1935. Han beskriver med overdådig humor og stor indlevelse de såkaldte Paisanoers ubesiddende og ubekymrede driverliv.

Da Danny vender tilbage til sin hjemby, Tortilla Flat, efter Den Store Krig, finder han ud af, at hans bedstefar lige er død, og at han har efterladt Danny to af sine huse i den lille californiske by.

Danny lejer et af husene ud til to af  sine alkoholiserede venner - og flere følger efter lidt efter lidt, for Danny er venlig og er er mere interesseret i sine venskaber end i penge og ejendom.

Så Danny bliver Kong Arthur, Tortilla Flat bliver til Camelot, alle vennerne til ridderne om Det Runde Bord, og deres søgen efter den hellige gral bliver til deres uendelige søgen efter den næste beruselse, den næste dyst med tilværelsen, det næste eventyr.

For de mange venner snakker om livet og holder mindeværdige fester, jagter kvinder, leder efter guld i skoven midt om natten og drikker tæt, meget tæt, indtil Danny en dag opdager, at hans liv ikke har nogen retning, men bebyrder ham med alt for meget ansvar og ikke længere giver ham den frihed, han engang havde.

Da Danny tager livet af sig selv under en kæmpe druktur, opløses broderskabet mellem vennerne, og de spredes for alle vinde.

John Steinbeck var en amerikansk forfatter, som skrev omkring tredive romaner og modtog Nobelprisen i litteratur i 1962. Hans mest berømte bøger er Mus og mænd, Vredens druer og  Øst for paradis.  Dagdriverbanden fra 1935 var Steinbecks første rigtig store succes blandt anmeldere og læsere. John Steinbeck døde i 1968. Han blev 66 år gammel.

"De er "evige børn". De er godmodige, hjertelige og ridderlige, gode katolikker og trofaste venner, skønt deres svaghed for vin altid drejer deres logik og moral en knap. Steinbeck fortæller deres historie med strålende humør." - Sven Møller Kristensen

Læsernes anmeldelser (0)