Beskrivelse
Under en elevfest på Kløverbæk Gymnasium på Sjælland finder man rektor død på sit kontor. Alt tyder på, at der er sket en forbrydelse, men hvem har haft mulighed for at komme ind i det aflukkede kontorområde ved lærerværelset? Der sendes bud efter den erfarne drabschef Bjarne Hald Petersen og hans team fra Odense til at lede efterforskningen af det formodede drab. De begynder at grave i rektors privatliv og gennemtrawle hans forhold til både de ansatte og elever på gymnasiet. Mails af truende karakter og hadske beskeder leder politiet til flere mistænkte både blandt lærere og elever, så Bjarne må holde hovedet koldt og følge sin mavefornemmelse for ikke at lade sig påvirke af strømmen af rygter, bagtalelser og løgne.
De går i flok er Brit Ringsmoses første bog og er en klassisk krimi, der tager udgangspunkt i hverdagen på et gymnasium.
Uddrag af bogen
Der var mørkt i området foran sekretærkontoret og ledelseskontorerne, men en bevægelsescensor tændte for lyset, lige så snart hun trådte ind. Døren ind til kopirummet var lukket, den plejede også at stå åben om dagen. Vinduespartiet mellem gangen og sekretærkontoret virkede mørkt og dystert, når der ikke var lys på kontoret. Man kunne spejle sig i ruden. Hele området virkede bare mere spooky og øde om aftenen end om dagen. Hun gik hen ad gangen forbi de røde sofaer overfor sekretærkontoret og rækkerne med skabe, hen mod rektors kontor og tværgangen ind til lærerværelset. Hvad var det, der lå foran døren ind til rektors kontor? En mærkelig mørk rød væske flød ud under døren. Var det blod?
Om forfatteren
Brit Ringsmose (f. 1975) er opvokset i Odense, hvor hendes forældre havde værtshuset Blomsten. Hun er uddannet cand.scient. på SDU og har siden 2002 været ansat på Slagelse Gymnasium, hvor hun underviser i fysik, matematik og astronomi.