Den sidste Valkyrie (Bog, Hæftet, Dansk) af Thit Jensen

Den sidste Valkyrie

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Thit Jensen

Nedsat pris! Den sidste Valkyrie


Forlag: Saga

Bemærk: Kan ikke garanteres før jul.

Status: Print on Demand - Forvent op til 20 dages leveringstid.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Thit Jensens sidste roman fra 1954 fortæller om den historiske figur Thyra Danebod, som gifter sig med Gorm den Gamle. Baggrunden for kærlighedshistorien er den historiske fortælling om, hvordan Danmark bliver til ét samlet rige midt under vikingetidens dyst mellem hedenskaben og kristendommen. Men ikke mindst er det historien om netop den unge dronning Thyra, der bliver en velrespekteret kvindelig krigshelt - en sand valkyrie!
"en spraglet, historisk fortælling med mange fantastiske personer og eventyrlige handlingsforløb, der i sin helhed skildrer en tid præget af usikkerhed, fordi den herskende tro udfordres af nye strømninger" - Louise Rosengren, forfatterweb.dk

Thit Jensens romanprojekt "Himmerlands Nitakkede Krone", fortæller om Danmark fra omkring år 900 til slutningen af 1500-tallet. Udover Den sidste valkyrie består serien bl.a. af romanerne Stygge Krumpen, Jørgen Lykke og Prins Nilaus af Danmark.

Thit Jensen (1876-1957) var en af Danmarks vigtigste kvindelige forfattere i det 20. århundrede. Det omfattende forfatterskab breder sig især over historiske og samtidsromaner, men udover de mange populære værker huskes Thit Jensen i dag også for sin rolle som engageret kvindesagsforkæmper.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Saga
Forfatter Thit Jensen
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (28-06-2017)
Oplag 1. (28-06-2017)
Første udgivelsesår 2017
Originalsprog Dansk
Sideantal 439
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 145mm, H: 220mm, D: 30mm, Vægt: 500g
ISBN-13 / EAN-13 9788711590294