Den våde fisk (Ebog, epub, Dansk) af Volker Kutscher

Den våde fisk

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Volker Kutscher

PRIS
119,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Berlin 1929. Livet leves med kabareter, svindlere, dejlige damer og gryende nazisme. Det er det berømte forår, hvor kommunistiske demonstrationer og andre optøjer truer statens sikkerhed.
Gereon Rath, en desillusioneret, ensom politibetjent fra Køln, bliver overflyttet til Berlin-afdelingen, efter at han har dræbt en psykopatisk massemorder i selvforsvar. Hans nye job begynder med, at han opdager liget af en mand i en bil i floden Spree.
Offeret, en russer, er helt tydeligt blevet både torteret og myrdet, før han er kørt i vandet. Og før Rath når at se sig om, er han dybt involveret i at opklare sagen om en plan om at smugle firs millioner mark fra det kommunistiske Rusland til Berlin.
En rå fortælling i bedste amerikanske stil med masser af skurke, intriger og hårdkogt action, og et stemningsfuldt tidsbillede af byen Berlin i 1920’erne og de tidlige 1930’ere.
DEN VÅDE FISK er første bind i Volker Kutschers historiske bestseller-krimiserie fra 1930’ernes Berlin.
Bøgerne om politibetjent Gereon Rath er også blevet filmatiseret til TV-serien “Babylon Berlin”.
"Det er saften og kraften i Kutschers tidsbilleder, der gør DEN VÅDE FISK til sådan en stor oplevelse at læse." *****
– Mette Strømfeldt, Berlingske Tidende
"En hårdkogt, sort-hvid actionkrimi og et farvestrålende, pulserende tidsbillede af metropolen Berlin." *****
– Sissel-Jo Gazan, Femina
"Simpelthen underholdende historieundervisning på højt niveau." ******
– Mikael Butsch, Jyllands-Posten
"Den er spændende som et mareridt, man ikke ønsker at forlade."
- Lars Bonnevie, Weekendavisen
"Et pragtfuldt sprog vekslende mellem det bredt anlagte og det knivskarpe." *****
- Jonas Hindsholm Bentzen, Børsen
"En fantastisk bog, der giver et glimrende billede af en fascinerende by i en historisk spændende og alvorlig tid."
- Bjarne Nielsen, Arbejderen

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Volker Kutscher
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 06-10-2014
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Serie Gereon Rath
Serienummer 1
Oversætter Hanne Lund
Sideantal 569 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 1610 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788711326077