Dyr på hjernen (Ebog, epub, Dansk) af Gerald Durrell

Dyr på hjernen

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Gerald Durrell

PRIS
95,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

"Man siger, at et barn, der drømmer om at blive lokomotivfører, meget sjældent bliver i stand til at udfylde denne rolle som voksen. Hvis det er sandt, er jeg et usædvanligt heldigt menneske, for i en alder af bare to år besluttede jeg fast og uigenkaldeligt, at det eneste, jeg ønskede, var at studere dyr. Intet andet interesserede mig."
"Dyr på hjernen" er Gerald Durrells personlige fortælling om sit liv som dyreentusiast. Bogen fortæller om hans fantastiske barndom i Indien og på Korfu, hvor han samlede sig et væld af dyrevenner, blandt andre løven Albert, isbjørnen Babs og giraffen Peter – ja, til sidst havde lille Gerald så mange dyr, at familien vurderede, at det var på tide at finde en mere permanent zoologisk have. Og sådan gik det til, at Gerald Durrell blev dyrepasserpraktikant i London Zoo og efterfølgende skabte sig en fantastisk karriere inden for dyrenes verden.
Gerald Durrell (1925-1995) er født i Indien og flyttede som femårig med sin familie til England. Han skabte sig et stort navn i Storbritannien som tv-vært for dyreprogrammer og forfatter til bøger om dyr. Gerald Durrell grundlagde Jersey Zoologiske Have i 1959 og startede naturfonden Durrell Wildlife Conservation Trust.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfatter Gerald Durrell
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 01-09-2017
Udgiver Lindhardt og Ringhof
Oversætter Vivi Berendt
Sideantal 186 Sider
Filtype epub
Filversion 3.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 964 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788711806166