Bemærk: Kan ikke garanteres før jul. Se dato på varen.
Forventes på lager: 12-05-2026
NOGLE GANGE ER DET FØRST I SELSKAB MED ANDRE, AT VI FINDER OS SELV.
Det er tidlig sommer på den franske riviera, da Vivienne Wilson ankommer til et skrivekursus i Antibes. Efter 30 års ægteskab er hun blevet forladt af sin mand, og nu står hun pludselig over for en helt ny tilværelse.
I villaen møder hun Maxine Zonszain, som for nyligt er blevet enke og forsøger at finde fodfæste i et liv, der virker tomt, og Olivia Murray – en blomsterkunstner, der lever et roligt og bekvemt liv, men ikke har opgivet drømmen om at finde ’den rette’.
Mens de tre kvinder deler livserfaringer, hemmeligheder og drømme – og uventede gæster dukker op – bliver det klart, at denne sommer vil blive ganske unik for dem alle.
Pressen skrev om Gensyn med Cöte d’Azur, Den franske villa og Vores sommer i Provence:
”Populære Jennifer Bohnet formår som altid at beskrive varmen, sommeren og den franske stemning, så man (næsten) lige så godt selv kunne have været der.”
– Lektørudtalelse
»Bohnet skriver skønne romaner, der emmer af varme og sommerstemning. Et skønt og varmt persongalleri.«
– Bogblogger.dk
”Rigtig hyggelig bog om at finde nye retninger i livet, ny kærlighed og nye venskaber.”
– Bøgerne i mit liv
”En skøn og varm feriebog.”
– Bogblogger.dk
”Denne roman er fuld af sorg, uforløst kærlighed, familieintriger, hemmeligheder og altomvæltende overraskelser. Helt klart guf til en, der elsker virkelig god feelgood-sommerlæsning.”
– giz-blog.dk
”Varme og velvære til alle, der kan lide feelgood-bøger.”
– Lektørudtalelse
| Forlag | Cicero |
| Forfatter | Jennifer Bohnet |
| Type | Bog |
| Format | Hæftet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (12-05-2026) |
| Oplag | 1. (12-05-2026) |
| Originaltitel | A French Adventure |
| Omslagsgrafiker | Lonni Hall |
| Oversætter | Marie Dissing Storm |
| Originalsprog | Engelsk |
| Sideantal | 300 |
| Indbinding | Hæftet |
| Mål og vægt | B: 1mm, H: 1mm, D: 1mm, Vægt: 1g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788702436624 |