Kriminalassistent Turner er på vej hjem fra Amerika ombord på atlanterhavsdamperen "Occeanus", efter at have optrevlet kokainligaen. Lidet aner han at hans gamle fjender også er ombord og pønser på en grum hævn.
Kriminalassistent John Turner havner i Ægypten, hvor han genser nogle af sine gamle "venner" der som sædvanligt forsøger at ordne tingene med giftgas og dødsstråler.
I denne knald-krimi fortsætter inspektør Baxter og John Turner deres udredning af mysteriet om de hovedløse mænd, der således finder sin løsning, samt stifter bekendskab med "Den sorte liga".
Kriminalassistent Turner fortsætter sin eventyrlige efterforskninger i Ægypten og andre steder - den grusomme Linda Alwyn ender i den elektrisk stol - men dør hun?
Trivialkrimien har kronede dage i vor tid - det havde den også for år tilbage. Her har vi Mr. X Underverdenens konge - en kvinde myrdes under et selskab og hendes kostbare... Læs mere
Forbrydersyndikatet udtænker skrækkelige og uhyggelige planer til udryddelse af en stor del af menneskeheden - kriminalassistent John Turner er stadig på sagen, der nu udvikler sig videre i USA.
En gruppe engelske eventyrere kommer i Cairo på sporet af et ældgammelt broderskab, der har holdt hemmelige møder inde i Keopspyramiden i Giza. De beslutter sig for... Læs mere