Denne bog er for alle, der er nysgerrige og har lyst til at arbejde med jægerstenalderen. Man kan få en lidt mere interessant strandtur med flintehugning. Bogen kan også bruges aktivt i folkeskolen i historieundervisningen osv.
Bogen om udstopning af lokkekrager henvender sig ikke kun til jægere, men til alle, der har nysgerrighed og lyst til at prøve at konservere et dyr. Selve processen er ikke... Læs mere
Et fugleskræmsel kan godt føle sig alene. Læs hér i bogen, hvordan Otto fik sig en kæreste, og de efter endt jordbærsæson flyttede til København og fik en helt ny tilværelse.
Selvom livet begynder lidt bøvlet, kan det sagtens ende godt.
Denne bog lærer dig, hvordan du kan tegne din egen naturbog.
Da Peter får en fuglebog af sin moster til jul, begynder han at interessere sig for fugle. En dag, da han undersøger en skaderede, finder han en fingerring. Han gemmer den i... Læs mere
Muldvarpen Mulle lever et lidt ensomt liv nede i sine lange, mørke gange, men da han en dag møder Rotte, forandres hans liv. De to bliver bedste venner, og Rotte lærer Mulle om livet oppe over jorden.
Lær at tegne naturens dyr og planter. Bogen er for begyndere, så alle kan være med.