Bøger af eventyreren og langturssejleren Troels Kløvedal - WilliamDam.dk

Troels Kløvedal Forfatter

Format : Alle Sprog : Alle Type : Alle

Troels Kløvedal

Troels Kløvedal (1943-2018) var kendt som eventyrer, langturssejler, forfatter og foredragsholder.

Kløvedal blev født i 1943 som Troels Beha Erichsen, men tog efternavnet Kløvedal sammen med resten af beboerne i kollektivet Maos Lyst i 1960’erne. 
I 1967 købte Kløvedal og nogle af hans venner sejlskibet Nordkaperen. 
Med Nordkaperen sejlede Kløvedal verdenshavene tynde med skiftende besætninger, og der er blevet lavet adskillige tv-programmer og bøger om Kløvedals ekspeditioner med Nordkaperen. 

Kløvedal var kendt for sine fantastiske formidlingsevner, og i dag har Kløvedals søn, Mikkel Beha Erichsen, sammen med sine sønner overtaget teten med at sejle ud i verden, og via bøger og tv-programmer indvier de danskerne om livet til søs og mødet med andre kulturer, der ligger fjernt fra vores egen. 

Blandt Kløvedals mest berømt bøger finder vi Kærligheden, kildevandet… og det blå ocean, Fra Tahiti til Thyborøn med Nordkaperen og Alle mine morgener på jorden.

pr. side
Viser 1 - 12 af 33
Viser 1 - 12 af 33