Opgavesamlingen indeholde de samme emner, som teoribogen. Er beregnet for erhvervsuddannelserne på handelsskoler og tilsvarende uddannelser.
Teoribogen er med cd-rom med interaktive øvelser. Bogen er beregnet for handelsgymnasiet og er en fortsættelse af samme titel, bind 1.
Get Ahead er en "all-in-one" undervisningsbog til engelsk på det gymnasiale niveau f. eks. hhx niveau B. Bogen indeholder tekster, der dækker et bredt spektrum af emner. Grammatikken behandles og der er rig lejlighed til debat i timerne.
Get Ahead kan benyttes på højniveau i engelsk på de gymnasiale uddannelser samt på KVU. Bogen behandler bl.a.: SWOT Analysis, E-business,Retailing, Branding, Market Segmentation, The 4 P´s. Der findes løsninger til bogens opgaver i et andet hæfte.
Teoribogen behandler økonomiske emner på højt niveau. Der medfølger cd-rom med interaktive øvelser. Den er beregnet for handelsgymnasiets niveau A i erhvervsøkonomi.
Opgavesamlingen behandler samme emner, som teoribogen.
Bogen er opdelt i fire dele, nemlig psykodynamisk teori, kognitionspsykologi, socialpsykologi og udviklingspsykologi. Bogen er beregnet for undervisning på det gymnasiale niveau.
Bogen er beregnet for merkonomuddannelserne. Der er udarbejdet vejledende løsninger til alle opgaver. De er udgivet som løsblade til at sætte ind i et ringbind.
Bogen indeholder de love og bekendtgørelser, som anvendes i faget Eksternt Regnskabsvæsen.
Består af artikler fra forskellige aviser og engelsksprogede publikationer. Artiklerne behandler aktuelle emner om Indien. Beregnet for højniveau på de gymnasiale uddannelser.
Er bygget op som et karriereliv i fag- og skønlitterære tekster. Er beregnet for HG i faget dansk. Indeholder tekster og opgaver.
En bog på engelsk om kreativ forhandling, om hvorledes man får et godt resultat i en forhandlingssituation.