Galleri 66 (Bog, Hæftet, Dansk) af Anne-Marie Mai

Galleri 66

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Anne-Marie Mai

Nedsat pris! Galleri 66


Forlag: Gyldendal

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Galleri 66 er en litteraturhistorie, der tager udgangspunkt i året 1966, et vigtigt år i dansk litteratur. Galleri 66 er også en ny måde at skrive litteraturhistorie på. I stedet for at inddele litteraturhistorien i ismer eller årtier bruger bogens forfatter, professor Anne-Marie Mai, et enkelt år som udgangspunkt for sin analyse af samspillet mellem de kunstneriske strømninger og politiske forhold, der har været med til at påvirke litteraturen fra 1966 og frem til i dag.

Der er tale om fem årtier, som har været præget af velfærdsstaten og Statens Kunstfond, men også af en mærkbar global indflydelse og af en række til den dag i dag fremtrædende danske forfattere, der alle debuterede i det kunstneriske og politiske opbrud i 1966.

Jørgen Bispelund Knudsen har udstyret Galleri 66 med 80 portrætter af danske forfattere fra perioden, og bogen indeholder også en oversigt over danske skønlitterære udgivelser i 1966 samt et bud på 100 kanoniske forfattere i tiden fra 1966 til 2016.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Gyldendal
Forfatter Anne-Marie Mai
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (30-08-2016)
Oplag 1. (30-08-2016)
Omslagsgrafiker Ida Balslev-Olesen
Originalsprog Dansk
Sideantal 396
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 167mm, H: 231mm, D: 25mm, Vægt: 767g
ISBN-13 / EAN-13 9788702209686