Forventes på lager: 14-03-2021
Forfatteren er født i Esbjerg i 1953 og har siden 1999 boet i Albertslund. Debuterede i 2015 med "Hej ko og andre H.C. Lykke digte". I den var der 9 haikudigte. Resten var digte og sangtekster hovedsageligt skrevet i 1970´erne. Haiku består af 17 stavelser fordelt på tre linjer, så første og sidste linje består af 5 stavelser og den mellemste af 7.
I denne samling er der 163 moderne haikudigte, hvor ovenstående regel er overholdt. Som det fremgår i bogen er der flere regler, som er forsøgt overholdt. I bl.a. De frække og De mærkelige er der taget nogle kunstneriske friheder.
Udover 163 digte er der 129 billeder!
Er også singer-songwriter under navnet Hans-Christian Lykke . Optræder også sammen med konen, Lilly som magikerparret Dixi & Trixi Se evt. mere på hclykke.dk eller YouTube.
| Forlag | SAXO Publish |
| Forfatter | H.C. Lykke |
| Type | Ebog |
| Format | epub |
| Sprog | Dansk |
| Udgivelsesdato | 14-03-2021 |
| Udgiver | Saxo Publish |
| Filtype | epub |
| Filversion | 2.0 |
| Filformat | Reflowable |
| Filstørrelse | 4592 KB |
| Kopibeskyttelse | Ingen |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788740411171 |