Forventes på lager: 16-03-2017
Danske Sebastian er bosat i Rom, hvor han har job som chefredaktør. En dejlig forårsaften forsvinder hans kone Livia, og det står snart klart, at hun er blevet bortført. Kidnapperne vil ikke have løsepenge; de vil have sat en stopper for en række afslørende artikler, som skal bringes i Sebastians blad. Sammen med kriminalkommissær, Amadeo Bergamasco, tager Sebastian til Livias barndomsby, hvor de forsøger at finde spor. Men landsbyboerne nægter at tale. I stedet beslutter Bergamasco at snakke lidt med landsbyheksen. Det bliver et særdeles spændende bekendtskab!
Ole Høeg (1920-1988) var dansk forfatter og journalist. Han skrev ti kriminalromaner, hvoraf de fleste havde den romerske politikommissær Bergamasco i hovedrollen. Især de første blev taget godt imod, udkom i flere udgaver og blev prisbelønnede. Ole Høeg var bosat i Italien fra 1960-1980, hvor han også i mange år var rejseleder og skrev guidebøger.
Ole Høeg skrev i alt syv kriminalromaner med den romerske politikommissær Amadeo Bergamasco i hovedrollen. Flere af dem indbragte ham Poe-Klubbens pris for bedste danske krimi.
Ole Høeg skrev i alt syv kriminalromaner med den romerske politikommissær Amadeo Bergamasco i hovedrollen. Flere af dem indbragte ham Poe-Klubbens pris for bedste danske krimi.
| Forlag | Lindhardt og Ringhof |
| Forfatter | Ole Høeg |
| Type | Ebog |
| Format | epub |
| Sprog | Dansk |
| Udgivelsesdato | 16-03-2017 |
| Udgiver | Lindhardt og Ringhof |
| Sideantal | 260 Sider |
| Filtype | epub |
| Filversion | 3.0 |
| Filformat | Reflowable |
| Filstørrelse | 718 KB |
| Kopibeskyttelse | DigitalVandmaerkning |
| Datamining | Ikke tilladt |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788711594872 |