Historierne om Hanne Hundige (Lydbog, zip_mp3, Dansk) af Tomas Lagermand Lundme

Historierne om Hanne Hundige

(Lydbog, zip_mp3, Dansk)

Forlag: Carlsen
  • Type: Lydbog
  • Format: zip_mp3
  • Sprog: Dansk Sprog: Dansk
  • Oplæser: Susanne Storm
  • ISBN-13: 9788726087819

PRIS
47,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Hanne drømmer om en tilværelse som prinsesse i Hundige med tre ponyer i flot seletøj og med vandtrug af guld. Og hun kalder sine to pudler for Mary og Frederik. Det må man nemlig godt – også selvom det er to hanhunde.
Men nogle gange har Hanne altså lidt svært ved at opføre sig præcis, som mor og far gerne vil have. For sådan kan det jo gå, når fjernsynet kalder på hende, når hun er alene hjemme. Og når bandeordene bare sådan lige flytter ind i Hannes mund. Men det er egentlig okay, for selv en prinsesse har vel i bund og grund ret til at fejle.
Tre historier om verdens sejeste Hanne, der ikke er som alle andre, men altid er helt sig selv.

Tomas Lagermand Lundme, født 1973 på Amager, er uddannet på Forfatterskolen og Det Kongelige Danske Akademi. Tomas Lagermand Lundme skriver dramatik, lyrik, børnebøger og romaner for voksne og unge og arbejder derudover med maleri, tegning, grafik, film og keramik. Siden sin debut med romanen "Forhud" i 1998 har han udgivet en lang række bøger til både voksne og børn, bl.a. "Amager halshug" og "Alt er mit".

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Carlsen
Forfatter Tomas Lagermand Lundme
Type Lydbog
Format zip_mp3
Sprog Dansk
Oplæser Susanne Storm
Udgivelsesdato 20-02-2019
Udgiver Carlsen
Spilletid 75 Minutter
Filtype zip_mp3
Filstørrelse 52117 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788726087819