Hjem til fodbold: Min rejse ind i Storbritanniens fodboldsjæl (Ebog, epub, Dansk) af Thomas Gravgaard

Hjem til fodbold: Min rejse ind i Storbritanniens fodboldsjæl

(Ebog, epub, Dansk)
Forfatter: Thomas Gravgaard

Forlag: People's
Kort beskrivelse
Det her er fortællingen om det tidligere imperium, der engang ville eje hele verden, men nu ikke engang vil være med i det europæiske fællesskab, og om den rolle fodbold spiller for dets indbyggere. Men det er også beretningen om, hvad Storbritannien som fodboldnation har givet mig i løbet af min ungdom og voksenliv: en selvrespekt, en styrke og et perspektiv, som jeg i lang tid ikke ejede herhjemme, og, i de senere år, overskud og luft til at være den ægtemand og familiefar, som jeg ønsker at være. I denne bog beskriver og forklarer jeg min egen afhængighed af britisk bold & bryg. Jeg ved, at mange andre danske mænd også har brug for jævnlige, eskapistiske udflugter til regnvåde, engelske stadioner i skyggen af forhutlede industribyers rygende skorstene. En af dem er min bedste ven, som jeg forsøger at ‘medicinere’ med rejser til Storbritannien. Han er en af de lads, som du kan møde i denne bog. Og hvis du, som jeg gør, foretrækker London, Manchester eller Liverpool frem for Amsterdam, Rom eller Barcelona, vil du helt sikkert også møde dig selv. - Thomas Gravgaard

PRIS
120,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Det her er fortællingen om det tidligere imperium, der engang ville eje hele verden, men nu ikke engang vil være med i det europæiske fællesskab, og om den rolle fodbold spiller for dets indbyggere.

Men det er også beretningen om, hvad Storbritannien som fodboldnation har givet mig i løbet af min ungdom og voksenliv: en selvrespekt, en styrke og et perspektiv, som jeg i lang tid ikke ejede herhjemme, og, i de senere år, overskud og luft til at være den ægtemand og familiefar, som jeg ønsker at være.

I denne bog beskriver og forklarer jeg min egen afhængighed af britisk bold & bryg. Jeg ved, at mange andre danske mænd også har brug for jævnlige, eskapistiske udflugter til regnvåde, engelske stadioner i skyggen af forhutlede industribyers rygende skorstene.

En af dem er min bedste ven, som jeg forsøger at ‘medicinere’ med rejser til Storbritannien. Han er en af de lads, som du kan møde i denne bog. Og hvis du, som jeg gør, foretrækker London, Manchester eller Liverpool frem for Amsterdam, Rom eller Barcelona, vil du helt sikkert også møde dig selv.

- Thomas Gravgaard

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag People's
Forfatter Thomas Gravgaard
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgave Version 2
Udgivelsesdato 18-01-2017
Udgiver People'sPress
Sideantal 256 Sider
Filtype epub
Filversion 2.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 6118 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788771805031