Hvad svarer vi jihadisterne? (Bog, Hæftet, Dansk) af Rasmus Alenius Boserup

Hvad svarer vi jihadisterne?

(Bog, Hæftet, Dansk)

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Vi forklarer oftest jihadisme med psykologi eller kultur, og afskriver jihadisterne som marginaliserede tabere, kriminelle voldspsykopater eller religiøse fanatikere. Men jihad er også politik.

For at forholde os til udfordringen fra jihadismen må vi, argumenterer Rasmus Alenius Boserup, forstå jihadister som handlende individer med et projekt – ikke blot som passive ofre for kulturelle eller psykologiske omstændigheder. 

OM FORFATTEREN
Rasmus Alenius Boserup er seniorforsker på DIIS, Dansk Institut for Internationale Studier. Han er ekspert i arabisk politik og samfund med særlig fokus på oprørsbevægelser, statsdannelse og regime- og regeringsformer. Han er desuden en ofte brugt kommentator og debattør i danske og internationale medier. Hans seneste bøger er Efter Foråret, forandringer i arabisk politik (2016) og Algeria Modern, from Opacity to Complexity (2016). 

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Informations Forlag
Forfatter Rasmus Alenius Boserup
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (12-10-2016)
Oplag 1. (12-10-2016)
Første udgivelsesår 2016
Serie Moderne Ideer
Omslagsgrafiker Jesse Jacob
Originalsprog Dansk
Sideantal 70
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 112mm, H: 182mm, D: 8mm, Vægt: 92g
ISBN-13 / EAN-13 9788775145638