Jæger i bushen: om jagt på store dyr, venskaber, konflikter og skændige holdninger (Bog, Hæftet, Dansk) af Preben Møller

Jæger i bushen: om jagt på store dyr, venskaber, konflikter og skændige holdninger

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Preben Møller

Nedsat pris! Jæger i bushen: om jagt på store dyr, venskaber, konflikter og skændige holdninger


Forlag: Skriveforlaget

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Jæger i bushen er fire jagtberetninger fra en dansk jægers jagtture i Botswana. Preben Møller har boet en årrække i det sydlige Afrika, og det er hans dagbogsnotater, tanker og erindringer om sine selvorganiserede jagtture fra den tid, der ligger til grund for beretningerne, som i øvrigt også handler om andet end selve jagten.


Preben Møller har altid været optaget af jagtens etik og moral, ligesom hans venskaber og relationer er af største betydning for ham. Derfor er Jæger i bushen ikke en klassisk machofremstilling af storvildtjagt med tilhørende paradebilleder, da jagtens væsen for Preben Møller ikke er skuddet og drabet, men snarere alt andet end dette. Gennem beskrivelser af dramatiske personlige begivenheder og mellemmenneskelige møder indfanger og beskriver han øjeblikke, der både kan rumme noget alvorligt og barskt, men også en vis form for afstemt munterhed.


Jæger i bushen henvender sig ikke alene til jægere, men også til eventyrlystne mennesker, der vil tænke sig lidt om, og som måske er åbne over for nye anskuelser.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Skriveforlaget
Forfatter Preben Møller
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (31-10-2019)
Oplag 1. (31-10-2019)
Første udgivelsesår 2019
Originalsprog Dansk
Sideantal 267
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 144mm, H: 222mm, D: 20mm, Vægt: 359g
ISBN-13 / EAN-13 9788793879133