Jeg er her jo (Bog, Hæftet, Dansk) af Pia Møller Søe

Jeg er her jo

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfattere: Pia Møller Søe, Zandra Berthelsen

Nedsat pris! Jeg er her jo


Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Det er varm og lyst den sommeraften i 2005, hvor politiet banker på døren til et hus i Solderup lidt uden for Tønder. Indenfor sidder Zandra, som er 11 år, og halvsover nøgen op ad sin far, der ligger halvfuld i sofaen. Om lidt tager politiet hende og hendes søster med ud af huset. Hendes far kommer i fængsel, og deres fælles historie bliver forsidestof.

De fleste kan huske historien om den ældste af pigerne fra Tønder-sagen, men hvem var hun – og findes hun i dag? Zandra Alex Berthelsen har levet tusinde liv og på en måde ikke et eneste. Som barn blev hun seksuelt misbrugt, som ung blev hun systemets sag – og som voksen forsøger hun at finde fodfæste i en tilværelse, hvor hun hver dag skal insistere på at være sig selv.

Hun er vokset op i plejefamilier, på ungdomspensioner, på gaden og på forsiden. Nu sætter hun selv ord på den opvækst, der på mange måder kom til at føles som hendes skæbne, men aldrig som den, hun egentlig er. Her fortæller hun for første gang den historie, de fleste tror de allerede kender.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Lindhardt og Ringhof
Forfattere Pia Møller Søe, Zandra Berthelsen
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (24-09-2025)
Oplag 1. (24-09-2025)
Første udgivelsesår 2025
Originalsprog Dansk
Sideantal 360
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 153mm, H: 228mm, D: 23mm, Vægt: 503g
ISBN-13 / EAN-13 9788727303222