Jeg er kommet for at synge (Ebog, epub, Dansk) af Lis Sørensen

Jeg er kommet for at synge

(Ebog, epub, Dansk)
Forfattere: Lis Sørensen, Danni Travn

PRIS
180,- kr
Levering: Straks (Leveres på e-mail)

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Lis Sørensen har lagt stemme til danskernes liv i fem årtier. Nu giver hun endelig og for første gang stemme til sin egen historie.
Jeg er kommet for at synge er fortællingen om at finde sin vej som kunstner og kvinde. Fra den spæde begyndelse som sømandens datter i Brabrand over tiden med banebrydende Shit & Chanel til en vidtfavnende solokarriere, hvor hun har opnået stor succes, men også har måttet kæmpe for sin plads.
Bogens omdrejningspunkt er de sange, Lis har sunget livet igennem – såsom Stille før storm, Indtil dig igen, Verden er i farver og Mine øjne de skal se. Via dem søger hun ind i de epoker, hun har været en del af, og møder de mennesker, som har præget hende. Hun fortæller om de vilde tider i Aarhus med alskens fristelser. Om det uforløste forhold til sin mor, der døde tidligt. Om et evigt forbillede i sin energiske far. Om en søn, der løfter hende mod nye horisonter. Om havet. Om himlen. Om stemmen. Om kærligheden. Og ikke mindst om jagten på sangene.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag JP/Politikens Forlag
Forfattere Lis Sørensen, Danni Travn
Type Ebog
Format epub
Sprog Dansk
Udgivelsesdato 09-09-2019
Udgiver Politikens Forlag
Sideantal 288 Sider
Filtype epub
Filversion 2.0
Filformat Reflowable
Filstørrelse 16802 KB
Kopibeskyttelse DigitalVandmaerkning
Datamining Ikke tilladt
ISBN-13 / EAN-13 9788740057683