Kalypso (Bog, Hæftet, Dansk) af Ingar Johnsrud

Kalypso

(Bog, Hæftet, Dansk)
Forfatter: Ingar Johnsrud

Nedsat pris! Kalypso


Forlag: Gyldendal

Bemærk: Kan leveres før jul.

Når du handler på WilliamDam.dk, betaler du den pris du ser.

  • Ingen gebyrer
  • Ingen abonnementer
  • Ingen bindingsperioder

Beskrivelse

Politiet finder et friskt lig i en forsvunden enkes villa. Det viser sig at være liget af en mand, der har været erklæret død i over tyve år. Snart dukker flere lig op, og i takt med at sagen kompliceres, blander den norske efterretningstjeneste sig i politiets efterforskning.

Mordene har en forbindelse til en hemmelig operation på russisk grund lige efter murens fald. En operation der dengang gik grueligt galt, men som nu er ved vokse sig til en potentiel viruskatastrofe i hjertet af Oslo.

Politiefterforsker Fredrik Beier er under pres, og hvem kan han stole på? Vil efterretningstjenesten dække over morderen, og hvad med hans makker Andreas Figueras? Hvorfor dækker han over en mistænkt?”

Kalypso er Ingar Johnsruds anden del af trilogien om politiefterforskeren Fredrik Beier. Første bind Wienerbroderskabet, udkom i dansk oversættelse i foråret 2016.

Læsernes anmeldelser (0)

Alle detaljer

Forlag Gyldendal
Forfatter Ingar Johnsrud
Type Bog
Format Hæftet
Sprog Dansk
Udgave 1. (08-02-2018)
Oplag 1. (08-02-2018)
Serie Beier-trilogien
Originaltitel Kalypso
Omslagsgrafiker Simon Lilholt
Oversætter Camilla Gellert Nielsen
Originalsprog Norsk
Sideantal 472
Indbinding Hæftet
Mål og vægt B: 140mm, H: 216mm, D: 40mm, Vægt: 680g
ISBN-13 / EAN-13 9788702222579