Bemærk: Kan leveres før jul.
Forventes på lager: 01-10-2025
Knud – en lille grønlandsfarer fortæller i børnehøjde hele historien om polarforsker Knud Rasmussen.
Hør om opvæksten i Grønland, hvor han lyttede til gamle inuitfortællinger om ånder, jagt og eventyr og mødte erfarne fangere. Og kom med på den store Thule-ekspedition – en af verdenshistorien længste slæderejser – gennem hele det arktiske område.
Bogen er gennemillustreret med Louise Rosenkrands’ moderne streg og kan både læses som godnathistorie for den 4-årige og for den 10-årige, som man gerne vil fortælle et stykke grønlandshistorie.
Louise Rosenkrands er illustrator. Hun har tidligere bl.a. udgivet billedbogen Margrethe – en lille dronning.
I serien En lille er derudover udkommet Tove – en lille digter, Tanne – en lille fortællerske, Bertel – en lille billedhugger, Lise Nørgaard – en lille journalist og Anna – en lille maler.
| Forlag | Grønningen 1 |
| Forfatter | Louise Rosenkrands |
| Type | Bog |
| Format | Indbundet |
| Sprog | Dansk |
| Udgave | 1. (01-10-2025) |
| Oplag | 1. (01-10-2025) |
| Første udgivelsesår | 2025 |
| Serie | En lille |
| Originalsprog | Dansk |
| Sideantal | 40 |
| Indbinding | Indbundet |
| Mål og vægt | B: 205mm, H: 261mm, D: 10mm, Vægt: 334g |
| ISBN-13 / EAN-13 | 9788773395264 |